Draugai ir artimieji prisiminė Evą Labutytę

Rugsėjo 18 d. sukako dešimt metų, kai mirė dailininkė Eva Erika Labutytė-Vanagienė, Vilniaus ev. liuteronų parapijos atkūrimo signatarė. Šiemet balandžio 15 d. ji būtų šventusi savo 75-ąjį gimtadienį[1].

 Dešimtosios mirties metinės rugsėjo 22 d. su malda, giesme ir gražiais prisiminimo žodžiais buvo paminėtos Plikių ev. liuteronų bažnyčioje (kun. Liudvikas Fetingis).   Šiame nedideliame Klaipėdos r. miestelyje Eva lankė mokyklą. Čia su mama, – tėvas karo buvo nublokštas į Vokietiją, – glausdamasi po Antrojo pasaulinio karo evangelikų liuteronų bažnyčioje klausėsi Dievo žodžio ir uoliai mokėsi giesmių. Čia, matyt, užgimė svajonės Mažosios Lietuvos bažnyčias, giesmes, kryžius, krikštus ir šio krašto vietinius gyventojus lietuvininkus perkelti į grafikos lakštus...

 Eva Labutytė buvo gimusi 1938 04 15 Begėdžiuose, Šilutės r. Mokėsi Plikių miestelio mokykloje, baigusi mokytojų seminariją kurį laiką mokė Kurmių kaimo vaikus ir Saugų vaikų namų auklėtinius. Vėliau studijavo grafiką Vilniaus dailės institute (dabar akademija). Po studijų pasilikusi Vilniuje atsidėjo kūrybinei veiklai: kūrė estampus, apipavidalino knygas, liejo akvareles. Ypatingą vietą kūryboje užėmė Mažoji Lietuva, Prūsija, senieji baltai. Jau vėliau, Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, surengta ne viena paroda Vilniuje, Klaipėdoje, Šilutėje, o taip pat Vokietijoje, Norvegijoje, JAV... Be kitų darbų ji paliko išskirtinės grafikos M. Mažvydo, M.L. Rėzos, K. Donelaičio, A. Kulviečio, S. Rapalionio, Vydūno ir kitų Mažosios Lietuvos bei ev. liuteronų bažnyčios asmenybių portretus.

 Nuo pirmosios dienos įsijungė į atsikūrusios Vilniaus ev. liuteronų parapijos gyvenimą, skyrė jai ne vieną savo kūrybos darbą, būtent ji sukūrė santūriai puošnius pirmuosius parapijos konfirmantų pažymėjimus „Įžegnojimo dienai atminti“. Beje, pirmojoje atsikūrusios parapijos konfirmantų laidoje buvo ir Evos sūnus Kęstutis. Talkino Eva ir leidžiant parapijos spaudinį „Mūsų žinios“ (būsimąjį „Liuteronų balsą“), buvo jo redkolegijos narė, rūpinosi apipavidalinimu.

 Dar gerokai iki Atgimimo kartu su kitais klaipėdiškiais intelektualais ji brandino idėją ateityje Klaipėdoje turėti universitetą. Atgimimo pradžioje 1989 m. su bendraminčiais inicijavo pirmąjį lietuvininkų susiėjimą, „Mažosios Lietuvos“ bendriją, rūpinosi Martyno Jankaus muziejaus Bitėnuose kūrimu bei jo ekspozicijomis. Kūrybiniai saitai dailininkę siejo su rašytojomis Ieva Simonaityte ir Edita Barauskiene.

 Plikių ev. liuteronų bažnyčioje prisiminimais apie Evą Labutytę pasidalijo Klaipėdos universiteto profesorė Audronė Kaukienė, buvęs bendramokslis Vilniaus dailės institute, o dabar Klaipėdos universiteto profesorius, dailininkas Linas Julijonas Jankus, ilgametis Plikių mokyklos mokytojas, buvęs Evos bendramokslis Antanas Ūsas, pirmasis bendrijos „Mažoji Lietuva“ seimelio pirmininkas Viktoras Petraitis, LELB Konsistorijos narys Jurgis Aušra, priekuliškė rašytoja Edita Barauskienė...  Kalbėjusieji prisiminė, kad Eva buvusi šilta, šviesi, draugiška ir kartu principinga, nuosekliai tvirta, emocionalumą ir praktiškumą natūraliai suderinanti asmenybė, iki gyvenimo pabaigos atsidavusi savo tautai, menininkė, puikiai valdžiusi ne tik teptuką, bet ir žodį – dažną savo kūrinį, sveikinimo atviruką ar dedikacijas palydėdavo poetiškais posmais.

 Atminimo pamaldas papuošė viešnios iš Švedijos smuiku griežiamos melodijos bei Plikių parapijos pučiamųjų choras. Už jausmingą Evos Labutytės paminėjimą visi susiėjimo dalyviai nuoširdžiai dėkojo kunigui L. Fetingiui ir jo žmonai Elžbietai. Po pamaldų susirinkusieji aplankė Evos Labutytės kapą, pagiedojo. Vykdant Vilniuje mirusios velionės valią, ji palaidota šalia motinos Plikių evangelikų liuteronų kapinaitėse. Evos Labutytės vardas 2009 m. buvo suteiktas Plikių pagrindinei mokyklai. Jos vardu taip pat pavadinta gatvė Vilniuje.

„Lietuvos evangelikų kelias“, 2013 Nr.10-11

Nuotraukos Sauliaus Sodonio

[1] Prieš penkerius metus „Lietuvos evangelikų kelyje“ apie E. Labutytę spausdinome du išsamius pokalbius: su Evos vyru Gediminu Vanagu (Astrida Petraitytė. Mūsų Eva // LEK 2008 Nr.1, p.6-7) ir su jos bičiulėmis, Vilniaus parapijietėmis Danguole Lažaunikaite, Elze Krotkiene ir Marija Andziulevičiene (Astrida Petraitytė. Galėjusi atstovauti Bažnyčiai ir Lietuvai // LEK 2008 Nr.3, p.4-6). 



 
« April 2024 »
MoTuWeThFrSaSu
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30